Deia

Nádherná obec v malebném severozápadním regionu ostrova, mezi okouzlujícími městečky Valldemossa a Sóller. Nad pobřežím se tyčí mohutný vrchol Puig d´es Teix (1062 m.n.m.), pod ním vily zámožných mallorských obyvatel. Tato idylická vesnice je skrytým klenotem známým pro svou úžasnou přírodní krásu, bohaté kulturní dědictví a poklidnou středomořskou atmosféru. Deia, uschována hluboko v objetí hor Tramuntana, obklopená staletými olivovníky, je snem, daleko od každodenního shonu světa. Výjimkou je hlavní turistická sezóna, kdy vesnice praská ve švech.

Labyrint úzkých uliček lemovaných starými, ale pečlivě udržovanými domy, vede k malému farnímu kostelu. V jeho blízkosti najdete poslední místo odpočinku Roberta Gravese, nejznámějšího obyvatele obce Deia. Po dlouhé nemoci zemřel 7. prosince 1985 jako slavný anglický badatel, spisovatel a literární kritik. Chcete-li se ponořit hlouběji do jeho životního odkazu, navštivte muzeum a bývalý domov věnovaný uchování jeho památky.

Deia je místo, kde se usadilo mnoho cizinců, především Britů a Američanů. Dříve byla obec centrem umělců a spisovatelů, dnes spíše podnikatelů. Nejznámějším je miliardář Richard Brenson. Po jeho příchodu a podnikatelských aktivitách začaly ceny nemovitostí růst, producenti umění místo začali opouštět.

Pokud se obec rozhodnete navštívit, nevynechejte zastávku v kavárně Café Sa Font Fresca, kde venkovní posezení nabízí úchvatný výhled a tradiční výzdobu. Určena pro milovníky tradiční španělské a mallorské kuchyně. Skvělou volbou bude i Cafe Miró s bohatou nabídkou mořských plodů.