Santuari Sant Salvador

Bývalý klášter Santuari de Sant Salvador je oblíbenou turistickou destinací na jihovýchodním pobřeží Mallorky. Tyčí se 509 metrů vysoko na hoře Puig de Sant Salvador a návštěvníky vítá nádherným výhledem na velkou část ostrova.

K založení Santuari de Sant Salvador došlo v roce 1348 na počest svatého Salvátora. Jeho jméno nesla hora od té doby, co se v jeskyni na úbočí usadilo několik eremitů. V tomto období panovala na Mallorce morová epidemie, která měla za následek velký úhyn ostrovanů. Na příkaz aragonského krále Pere IV. byla na nejvyšším místě hory postavena kaple pro poutníky. O několik století později již kaplička nestačila velkému množství návštěvníků a byla v roce 1715 nahrazena současným klášterním kostelem.

Interiér kláštera je přepychově vyzdoben. K nejcennějším a nejzdobnějším prvkům patří socha Panny Marie ze 13. století a hlavní oltář z 15. století. Klášter Santuari de Sant Salvador má svým vzhledem více společného s pevností než s kostelem. Mniši tu působili do roku 1991, od té doby jsou celé prostory k pronájmu turistům. V případě zájmu je možné zajistit pobyt.

Tento turistický cíl najdete nedaleko městečka Felantix a je přístupný po úzké klikaté silnici. Cesta vás nejprve provede olivovým hájem na úpatí hory, než se silnice vine na úbočí hory. Na této potenciálně nebezpečné serpentinové cestě se doporučuje opatrnost, protože je oblíbená i mezi vytrvalostními cyklisty.

Cestou je několik krásných vyhlídek, většinou ve stínu borového lesa. Projdete kolem kamenného kříže z roku 1957 a kapličky. Jakmile přijedete na vrchol hory, okamžitě Vaši pozornost upoutá 37 m vysoká věž ve vnějším areálu klášterního areálu. Na věži je sedm metrů vysoká socha Krista Vykupitele.